Hlášení rozhlasu

Otázky a odpovědi

Doklady a matrika Uzavřel/a jsem manželství. Co budu potřebovat pro nový občanský průkaz?

Při podání žádosti o nový občanský průkaz předložíte starý občanský průkaz a originál oddacího listu. Pracovnice s Vámi elektronicky vyplní žádost o vydání občanského průkazu, vyfotí Vás, pořídí Vaše otisky prstů a žádost opatříte podpisem. O nový občanský průkaz jste povinen/na požádat do 15 dnů po obdržení oddacího listu. Platnost občanského průkazu bude ukončena do 45 dnů od provedené změny. Tato výměna občanského průkazu je bezplatná při vyhotovení dokladu ve standardní lhůtě do 30 dnů. Za příplatek lze doklad vyhotovit ve lhůtě do 5 pracovních dnů, nebo dokonce do 24 hodin (počítaných v pracovní dny).

Doklady a matrika Co mám dělat při ztrátě rodného, oddacího, dokladu o registrovaném partnerství či úmrtního listu?

Při ztrátě rodného, oddacího nebo úmrtního list může matriční úřad vydat jeho druhopis. Žadatel se obrátí osobně nebo písemně /duplikát matričního dokladu lze vyřídit na základě písemné žádosti s podpisem žadatele, poté je zaslán do vlastních rukou/ na matriční úřad, do jehož správního obvodu spadá obec, ve které se fyzická osoba, o jejíž matriční doklad jde, narodila, uzavřela manželství, registrované partnerství nebo zemřela. Jde-li o narození, uzavření manželství, registrované partnerství nebo úmrtí státního občana České republiky v cizině, o duplikát je třeba zažádat Úřad městské části Brno-střed-zvláštní matriku.

Doklady a matrika Co jsou matriční knihy? Za jakých podmínek do nich lze nahlížet?

Matriční knihy jsou knihy, do nichž se zapisují narození, sňatky, úmrtí a registrovaná partnerství, ke kterým došlo ve správním obvodu matriky, která tyto knihy vede. Narození, sňatky, úmrtí a registrovaná partnerství, ke kterým došlo v cizině, se ze zákona zapisují všechny do tzv. zvláštní matriky, což je matrika Úřadu městské části Brno - střed.

Do matričních knih může nahlédnout dotyčná osoba, jíž se zápis týká, nebo členové její rodiny v linii přímé (viz. otázka – mohu vyzvednout matriční doklad rodinného příslušníka) a zplnomocněný zástupce. V případě osvojení mohou do zápisu nahlédnout pouze osvojitelé, osvojenec pak až po dosažení 12 let jeho věku. Za nahlédnutí do matriční knihy se platí správní poplatek 50 Kč.
K nahlédnutí do matriční knihy je nutno na příslušné matrice vyplnit žádost. Pokud se zápis, který chcete vidět, týká Vás, stačí Váš občanský průkaz či pas. Pokud se zápis týká jiného člena rodiny, musíte doložit matriční doklad, ze kterého bude vyplývat, že je to Váš člen rodiny (třeba budete chtít vidět zápis Vaší matky, pak vezmete svůj rodný list, ze kterého je jasné, kdo je Vaše matka, pokud budete chtít vidět zápis manžela, vezmete Váš oddací list apod.). Pokud byste nahlížel/a na základě zmocnění, předložíte tuto plnou moc.

Bezpečnost Placení pokut převodem
Placení pokut
Číslo účtu  8010-0000326561
Kód banky  0100